Nástup kapesních projektorů

Výzkumní pracovníci Media Labu při Massachusettském technologickém institutu představili prototyp kapesního projektoru už v roce 2004. Reagovali tak na zmenšování mobilních telefonů, protože bylo stále obtížnější prohlédnout si detaily fotografie či shlédnout video na menších a menších displejích. Odpovědí měla být kapesní promítačka, neboli příruční projektor. Vývoj ale zdržely problémy s energetickou náročností podobných zařízení.

První skutečně kapesní projektor určený k prodeji letos představila společnost 3M. Krátce na to následovaly další modely, ať už od Optomy, Aipteku či CV.


Toshiba TDP-FF1A

K čemu je kapesní projektor dobrý?


Kapesní projektory jsou přenosná malá přenosná zařízení s vlastní baterií, která umožňují promítat digitální obrázky a videa na promítací plochu. Některé modely mají také zdířky pro paměťové karty, takže zařízení nepotřebuje k provozu vlastně žádné další kabely, ani zdroj signálu a může být použito prakticky kdekoli (jeden recenzent hovoří o promítání na zadní stranu sedadla v letadle, druhý zase o projekci na záda svého známého).

Kapesní projektory lze využít jak pro zábavu, tak pro práci. Slouží jako promítačky filmů či obrázků a fotografií, mohou zobrazovat průběh počítačové hry větší skupině lidí, která se dosud tísnila u monitoru. Své použití naleznou i v komerční sféře. Obchodní zástupce může promítnout klientovi produktové video či mu předvést novou aplikaci. Firemní prezentace a porady se nemusejí omezovat na zasedací místnost.


3M MPro110


Kapesní projektory však čeká ještě kus cesty k dokonalosti. Vzhledem k malé svítivosti vyžadují přítmí a i pak nezobrazí plochu úhlopříčky větší než padesát palců. Také baterie vydrží jen zhruba jednu hodinu. Nicméněstoupající zájem o tento segment dává tušit další inovace, které tyto nedostatky odstraní.

Trhy se teprve formují


Hlavním podnětem vývoje kapesních projektorů byly malé displeje mobilních telefonů. Lze proto očekávat, že se dříve či později objeví modely s integrovanými projektory, jak ukázal prototyp od Texas Instruments v minulém roce.

Také rozvoj trhu netbooků, malých ultramobilních počítačů, nahrává vývoji kapesních projektorů. A to ze stejného důvodu jako u mobilních telefonů, protože i netbooky mají malé obrazovky, které znepříjemňují například delší sledování videa. S přibývajícím počtem prodaných kusů tak roste pravděpodobnost poptávky po jednoduchém přídavném zařízení, které by dokázalo kvalitně promítnout obraz velikosti běžné televizní obrazovky. Dalším krokem by pak mohla být integrace přímo do počítače, jak je tomu dnes běžné u webkamer.

Firma Insight Media, která se zabývá tržním výzkumem na poli elektronických displejů, odhadujevelikost trhu kapesních projektorů v roce 2012 na 2,5 miliardy dolarů,  k tomu další miliardu pro trh projektorů integrovaných do mobilních telefonů a dalších zařízení. Takový vývoj mohou podpořit i mobilní operátorů. „Růst zisků z hlasových služeb zpomaluje, a tak mobilní operátoři hledají nové příležitosti ve video obsahu,“ uvedl Jinwoo Bae z jihokorejské firmy Iljin DSP, která vyvíjí kapesní projektory. Navíc, poptávka po videu ve vysokém rozlišení a klesající ceny standardních projektorů mohou mít za následek vytvoření silného segmentu domácích projektorů, kde se mohou malé rozměry a mobilita velmi dobře uplatnit.


Optoma PK-101

Závěr


Technologie kapesních projektorů přináší po několika letech výzkumu a vývoje první praktické výsledky. V současné době se začínají vytvářet a ustalovat první trhy. Ale i když může být cílový trh omezený, je stále z velké části neprozkoumaný, což s sebou přináší řadu příležitostí, zejména v segmentu netbooků a domácího kina. 

Adam Hazdra pracuje jako produktový manažer ve společnosti NEWTON Media a zabývá se řízením inovací. Více na jeho blogu zde.

Technologie  Kapesní projektor
Hlavní přednosti
 • Velikost – současné kapesní projektory jsou velké jako mobilní telefon či dálkové ovládání od TV
 • Mobilita – projektory obsahují integrovanou paměť, rozšiřující sloty na paměťové karty a baterie, což je činí nezávislými na dalších zařízeních
 • Funkce – projektory přehrávajíí videa, prezentace obrázků, zobrazují počítačové hry a videokonference
Hlavní nevýhody
 • Krátká výdrž baterie – kolem jedné hodiny
 • Nízké promítací rozlišení a malá promítací plocha
 • Vysoká cena – pořizovací cena v zahraničí kolem 350$, pro český trh kolem 9000 Kč
Tržní příležitosti
 • Integrace projektorů do mobilních telefonů, fotoaparátů, notebooků a netbooků
 • Jednoduché a dostupné domácí projektory (jako např.tento), které by nahradily TV a nynější projektory domácího kina
Konkrétní modely

Zdroje a rošiřující informace:
 1. Annie Eisenberg o kapesních projektorech v The New York Times:
  For Your Viewing Pleasure, a Projector in Your Pocket, 4.11.2004
  Coming Soon, to Any Flat Surface Near You, 30.3.2008
 2. David Pogue o kapesních projektorech, International Herald Tribune, 6.11.2008
 3. Technology Review o vývoji technologie kapesních projektorů, prosinec 2004
 4. Přehled malých projektorů představených v letech 2005-2006, Engadget, 30.6.2006

Facebook komentáře

Share on Myspace