Deset technologií, které změní svět

1. Biologické stroje
Michel Maharbiz z University of California v Berkeley sestrojil prvního hmyzího kyborga. Pohyb brouka z rodu zlatohlávků řídí na dálku pomocí radiového zařízení a šesti elektrod implantovaných k nervům a létacím svalům. Materiál na výrobu bezdrátově řízeného organismu nestojí téměř nic, výzkumníci použili běžně dostupné komponenty v ceně pěti dolarů.2. Testovací papírek
George Whitesides z Harvardu geniálně inovoval testovací papírky, které se běžně používají v diagnostice mnoha nemocí. K vyšetření stačí kapka krve nebo moči, která se nechá protéct miniaturními kanály ve struktuře papíru. Ten je rozdělen na zóny obsahující různá chemická reagencia, která při kontaktu s hledanou látkou změní barvu. Díky barevnému a prostorovému oddělení jednotlivých zón je možné z jedné kapky tekutiny detekovat několik látek zároveň. 3. Tekuté baterie
Vědci v MIT vyvinuli první baterii, která v sobě neobsahuje jedinou pevnou část, obchází tak hlavní omezení běžných baterií. Donald Sadoway z MIT tvrdí, že nový typ baterie by mohl stát třetinu ceny nejlepších současných baterií a vydrží nesrovnatelně déle. 

4. Travelling wave reaktor

S novým typem atomového reaktoru přišla skupina vědců ze společnosti Intellectual Ventures. Navrhli reaktor, který pro svůj chod vyžaduje pouze minimální množství obohaceného uranu, průběžně v sobě přeměňuje neštěpitelný materiál na palivo a teoreticky vydrží běžet bez otevření několik set let.

5. DNA rychločtení
Do pěti let budeme podle polečnosti BioNanomatrix schopni přečíst celý lidský genom v průběhu osmi hodin a za pouhých sto dolarů. Moderní čip tak otevírá dosud netušené možnosti genetické diagnostiky.6. Racetrack memory
Ukládat obrovská množství dat umožní nová paměť vyvinutá v IBM. Nové úložné médium je složeno ze stamilionů nanovláken a kombinuje v sobě spolehlivost flash pamětí s vysokou kapacitou konvenčních pevných disků. Za stejnou cenu dokáže uložit až stonásobně více dat než flash. 

7. OpenFlow
Rychlejší, bezpečnější a spolehlivější přenos dat po síti slibuje nový software OpenFlow, který vyvinul Nick McKeow a jeho kolegové ze Stanfordu. 

8. HashCache

V oblastech světa, kde je připojení k internetu pomalé nebo omezené jen na několik hodin denně, umožní nová technologie z univerzity v Princetonu ukládat webový obsah z nejčastěji navštěvovaných stránek. Uživatelé tak k uloženým informacím budou moci přistupovat stejně, jako by byli on-line. Technologie HasCache je unikátní tím, že omezuje nároky na kapacitu pevného disku a RAM na minimum.

9. Nanogenerátor
Vzhledem k velikosti současných baterií vypadalo ještě donedávna napájení nanosenzorů a nanorobotů jako neřešitelný problém. Vědci však přišli na to, že elektrická energie vzniká  pouhým mechanickým ohýbáním nanovláken z oxidu zinečnatého.Nanovlákna můžeme v budoucnu zabudovat i do oblečení a elektřinu získanou pohybem využít například k napájení mobilních telefonů.

10. Virtuální asistent

Zatímco dnes jsou pro nás symbolem internetu vyhledávače, budoucnost spočívá ve službách, které za nás budou tyto jednoduché úkoly řešit. “Virtuálního asistenta bude mít do pěti let každý,” říká Dag Kittlaus, spoluzakladatel společnosti Siri. Tento rok společnost uvede první verzi asistenta určenou pro mobilní telefony. Bude schopen například rezervovat místo v restauraci, koupit letenku nebo naplánovat víkendové aktivity.

Facebook komentáře

Share on Myspace